AGE İnşaat, MTG tırnaklarını tercih ediyor

16 Ekim 2017 Pazartesi - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

AGE İnşaat, MTG tırnaklarını tercih ediyor
AGE İnşaat, MTG tırnaklarını tercih ediyor

Köklü bir geçmişe sahip AGE İnşaat, sürdürmekte olduğu projelerinde iş makinelerinin verimini MTG tırnakları ile arttırıyor. MTG tırnakları hakkında görüştüğümüz AGE İnşaat Makine İkmal Müdürü Sabri Azizoğlu, tüm makinelerin performansını yakından takip ettiklerini belirterek, MTG tırnaklarının performansa olumlu etkileri olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin köklü inşaat şirketleri arasında yer alan AGE İnşaat ve Ticaret A.Ş. kurulduğu 1974 yılından bu yana enerjiden, barajlara, atık su hatlarından üst yapı tesislerine kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. AGE İnşaat Makine İkmal Müdürü Sabri Azizoğlu ile firmaları, yürüttükleri projeler ve MTG tırnakları hakkında görüştük. Alt ve üst yapı alanında ciddi bir tecrübeye sahip olduklarının altını çizen Azizoğlu, makine ikmal birimi olarak görevlerinin makineleri çalışır vaziyette tutmak olduğunu ifade etti. “Ağırlıklı lojistik, makine sevk idaresi, makine ikmal ve makine bakımla ilgilenip yurtiçi ve yurtdışı projelerin şantiyelerinde çalışan arkadaşlara destek veriyoruz” şekilden konuşan Azizoğlu, yürüttükleri projeler hakkında da bilgiler verdi. Azizoğlu, “Hali hazırda süren ve bitimine çok az kalan yurtiçi ve yurtdışı projelerimiz var. Gürcistan’daki projemiz yakın zamanda tamamlanacak. Önümüzdeki dönemlerde yeni projeler almak için girişimlerimiz devam ediyor. Yurtiçinde ise yeni başladığımız altyapı ağırlıklı iki baraj projemiz mevcut. Aynı zamanda AGE İnşaat olarak yaptığımız ve işlettiğimiz tesislerimiz de bulunuyor” diye konuştu. Başta DSİ olmak üzere özellikle baraj projelerindeki tecrübelerine değinen Azizoğlu, bu bağlamda geniş bir makine parkına sahip olduklarının üzerinde durdu. Sabri Azizoğlu “Küçük ekipmanları bir tarafa bırakırsak 35-40 makine grubu mevcuttur. Bunların içinde dozerler, ekskavatörler, ön yüzey kaplama finişerleri ve belden kırmalı kamyonlar gibi makineler bulunuyor. Adet olarak söylemek gerekirse, 500’e yakın iş makinemiz var” dedi.

“Makinelerimizi yakından takip ediyoruz”

 

Makine ikmal olarak önemli bir sorumluluklarının olduğuna işaret eden Azizoğlu, “Şantiyelerde kesinlikle bir atölye bulunduruyoruz. Makine şefimiz şantiyede oluyor ve onları takviye sunacak bir grupta mevcut. Onun haricinde de uydu takip, yakıt otomasyon, makinelerin anlık bakımlarını görebileceğimiz ve sonraki adımda kestirmeci bakım dediğimiz koşulları sağlayacak otomasyonlarda mevcut. Bunları günlük raporluyoruz ve verileri gün sonunda arkadaşlarla paylaşıyoruz. Bir aksilik varsa, ekipler duruma göre ya yenileme ya da destekleme gerçekleştiriyor. Yeni bir yöntem ya da teknolojik bir çözüm varsa, dışarıdan hizmet alınarak bu açığımız kapatılıyor. İnşaat grubunun verdiği verilerle yapılan karşılaştırmalarla daha doğru bir yöne evrilmesi sağlanıyor. Otomasyon, son dönemde girdiğimiz zahmetli bir alan. Biraz akıllı makinelerin devreye girmesiyle her makinenin takibini yapabilme imkanı kılıyor. Makinelerimizi yakından takip ediyoruz” dedi.

“Makineleri, MTG tırnağa dönüştürüp sahaya gönderiyoruz”

Kullandıkları takip sistemleri ve yaptıkları analizlerin amacının makinelerin verimli kullanmak olduğuna değinen Azizoğlu, amaçlarının yüksek verimle ve düşük maliyetle işe en uygun makineyi en iyi şekilde kullanmak olduğunun üzerinde durdu. Tırnak kullanımının da makinelerin yüksek verimle çalışmasındaki önemine işaret eden Sabri Azizoğlu, ellerindeki verilerin tırnak seçiminde ve kullanım ömürlerinin takibinde önemli bir bilgi kaynağı olduğunu söyledi. “Örnek olarak son 10 sene içinde hangi makine hangi lokasyonda çalıştı? Hangi zeminde nerede ve ne kadar çalıştı bunu görüyoruz. Bir makine gün içerisinde farklı zeminlerde çalışıyor olabilir. Aynı tırnağı farklı zeminlere koyup aynı aşınma oranlarını beklemek doğru değildir. Bunu da otomasyonla, operatörün gayretiyle ve bunları teknik personelin gün sonunda analizleriyle yapabildiği zaman doğru çalışmayı ortaya çıkarabiliyorsunuz” diye konuşan Azizoğlu, MTG tırnaklarının kalitesinin de bu analizlerle ortaya çıktığını ifade etti. Azizoğlu, “Geçmiş dönemlerde en iyi dediğimiz tırnak 600 saat çalışıyordu ve çok verimli diyorduk. Daha sonra MTG tırnaklarıyla tanıştık ve doğru kullanımlarda tırnak ömrünün 1200 saatlere çıktığını gözlemledik. Bunun üzerine sonraki 10 yıllık sürede aldığımız makineleri sahaya sürmeden MTG’ye dönüştürüp göndermeye başladık” şeklinde konuştu.

Haberin devamı, Makina Market'in Eylül sayısında..

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER