Temsa İş Makinaları, ekonomiye değer katıyor

30 Ekim 2017 Pazartesi - 12:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Temsa İş Makinaları, ekonomiye değer katıyor
Temsa İş Makinaları, ekonomiye değer katıyor

Türkiye'nin önde gelen iş makineleri temsilcilerinden Temsa İş Makinaları, hizmet verdikleri lojistik sektöründen madene, inşaat sektöründen depo çözümlerine kadar gerçekleştirdikleri iş birliklerini ve yarattıkları sinerjiyi paylaşmak amacıyla 23 Ekim’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Çırağan Kempsinki İstanbul'da düzenlenen toplantıya Temsa Iş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka ve yöneticiler katıldı

Haber: Can Kaplan

Sabancı Holding bünyesinde 1968'de kurulan Temsa İş Makinaları, hizmet verdikleri lojistik, maden, inşaat ve depo çözümleri ve iş birliklerini ve yarattıkları sinerjiyi paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka, Temsa İş Makinaları'nın 1983 yılında Komatsu markası ile imzaladığı iş birliği anlaşmasının ardından büyüyerek bugünlere gelindiğini belirtti. 2010 yılında müşterilerinin beklentisi doğrultusunda Dieci markasıyla da anlaşma imzaladıklarını belirten Zeka, 2013 yılına gelindiğinde Temsa Global şirketi, Sabancı Holdingin aldığı kararla üç farklı şirkete dönüşerek Temsa İş Makinaları'nın gerçek anlamda kurulduğunu ifade etti. Temsa İş Makinaları 2014 yılında Komatsu'nun maden grubu ile bir anlaşma imzalamasının ardından Sabancı Holding ile Japon Grubu Marubeni Corporation yapılan anlaşma ile Temsa İş Makinaları bir Türk Japon şirketine dönüştü. 2015 yılında Terex Finlay'ı da bünyesine katan Temsa İş Makinaları, 2017'nin ocak ayında Volvo ile, nisan ayında ise Crown ile iş birliği yaptı.

Komatsu ilklerin üreticisi

 

Komatsu markasının dünyanın en büyük iki maden ve iş makinesi üreticisinden birisi olduğunu aktaran Zeka, "Komatsu'yu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Komatsu dünyadaki iki büyük maden ve iş makinesi üreticisinden bir tanesi. Komatsu teknolojiyi kendisi geliştiriyor. Bu bağlamda otonom iş makineleri konusunda da ilk üretimi yaptı. Yine hibrit iş makinelerinde da ilk üreticidir" dedi. Komatsu'nun otonom ve hibrit teknolojisi hakkında bilgi veren Temsa Satış Müdürü Hakan Koralp, azalan enerji kaynaklarının ve artan maliyetlere paralel olarak otonom ve hibrit iş makinelerinin gelecekte önemli bir konumda olacağını belirtti. Komatsu'nun 2008 yılında bir ilke imza attığının altını çizen Koralp, "Otonom ve hibrit birbirini tamamlayan iki teknoloji. İş makinelerine baktığımızda ise kapalı alanlarda ve madenlerde çalışıyorlar. Komatsu 2008 yılında bir ilki gerçekleştirerek var olan taşıma araçları üzerinde çalışmalar yaptı ve kabinsiz, şoförü olmayan, her iki yönde manevra yapabilen ve bir sürücü olmadığı için sürücü kabininde olmaması sebebiyle daha fazla yük taşıyabilen elektrikli araçları üretti. Komatsu dünya'da bu konuda ilk üretici ve çok yakın zamanda satışına başlanacak" dedi.

"Volvo'nun pazar payı hak ettiği seviyede değil"

Dünyanın önde gelen kamyon üreticilerinden birisi olan Volvo ile müşterilerine değer kattıklarından emin olduklarını iddia eden Eşref Zeka, "Volva kamyonları güvenliği ile öne çıkıyor. Dünyanın en büyük iki kamyon üreticisinden birisi. Biz bu bağlamda Volvo ile olan ortaklığımıza çok önem veriyoruz. Volvo ile müşterilerimize değer kattığımızı düşünüyoruz. Teknoloji konusunda da güçlü bir firma. Aynı zamanda çevre konusunda da hassas" şeklinde belirtti. Volvo'nun pazar payının istenilen seviyede olmadığının altını çizen Zeka, "Kamyon pazarının ortalama büyüklüğü 30 bin civarında. 2016-2017'de pazarda bir düşüş meydana geldi. Ama 2017 yılı itibari ile toparlanma aşamasına girdi. Volvo'nun pazar payının hak ettiği seviyede olmadığını düşünüyoruz. Biz ocak 2017'de markayı devraldığımızda %3'ler seviyesinde bir pazar payı vardı. Şu an %5 seviyesinde. 5 yıllık planlamamız çerçevesinde bunu %10 seviyesine çıkarmayı düşünüyoruz" dedi. 

Crown ile depo yönetimi

 

Dünyanın önde gelen forklift ve depo yönetim sistemi üreticisi Crown ile 2017'nin nisan ayı itibari ile iş birliği yapan Temsa İş Makinaları, Komatsu forklift ile aslında bu sektöre uzak değil. Crown ile yapılan anlaşma hakkında bilgi veren Zeka, "Crown sadece forkift üreticisi değil. Depo ekipmanları da üreten bir firma ve sektördeki en büyük firmalardan birisi. Ayrıca depo yönetimi için akıllı çözümler sunuyor. Bu anlamda baktığımızda işbirliği yaptığımız Crown ile gideceğimiz yön bu alan olacak. Biz sadece forklift satmak istemiyoruz. Ayrıca depo yönetimine de katkıda bulunmak istiyoruz ve çözümler üretmek istiyoruz. Crownun geliştirdiği hızlı toplama teknolojisi ile depolara yüzde 7 'lik bir verim artışı sağlıyor" dedi. Crown ile elektirikli forklift sektörüne adım attıklarını belirten Zeka, "Forlift sektörü büyüyen bir sektör. Forklift satışı yıllık 5 bin civarında. Biz zaten Komatsu forkliftlerle pazarın dizel tarafında bulunuyorduk. Fakat Crown ile birlikte elektrikli, akülü kısmında da yer almaya başladık. Crown'un pazar payını 2022' ye kadar yüzde 15'lere çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde ifade etti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER