Kayalar Grup zorlu taş ocağı koşullarında Hidromek’e güveniyor

11 Aralık 2017 Pazartesi - 16:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kayalar Grup zorlu taş ocağı koşullarında Hidromek’e güveniyor
Kayalar Grup zorlu taş ocağı koşullarında Hidromek’e güveniyor

Malatya’da en büyük agrega üreticileri arasında yer alan Kayalar Grup, taş ocağında yılda yaklaşık olarak 2 milyon ton agrega üretimi yapıyor. Bölgedeki kamu kurumlarının ve özel sektörün agrega ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Kayalar Grup, büyüme odaklı yatırımlarını da sürdürüyor. Ocağın zorlu koşulları ile mücadele edebilmek için Hidromek’e güvenen firma, yeni yatırımlarında da Hidromek’i tercih etmeyi düşünüyor

Yaklaşık olarak altı yıl önce Malatya’da madencilik sektöründe faaliyete başlayan Kayalar Grup, şu anda bölgenin en büyük agrega üreticileri arasında yer alıyor. Ticaret hayatına lojistik sektöründe iş yaparak giriş yapmış olan Kayalar Grup kurucusu Orhan Kaya, bölgede girişimci özelliği ile tanınıyor. Madencilik sektörüne altı yıl, üç ortaklı bir yapı ile başladıklarını belirten Orhan Kaya, “Biz üç ortakla birlikte, atıl durumda olan bu taş ocağının işletmeciliği için bir araya geldik. Yaptığımız anlaşmaya göre biz finansal destek sağlarken işletmeciliğini de bu alanda tecrübeli olan ortaklarımız üstlenecekti. Ancak süreç içerisinde, işletmede sorun yaşamaya başladık ve ortaklığı sürdüremedik. Biz de işi tek başımıza üstlenmeye karar verdik” dedi. Kaya, madencilik sektöründe faaliyet göstermeye başladıklarında, bu alanda tecrübeli olmadıklarını ancak işi öğrenmek için emek ve zaman harcamaktan da çekinmediklerini belirtti. Yaklaşık olarak 3 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan taş ocağında kalker üretimi yapan firma, yoğun olarak beton üreticileri, belediye, KGM (Karayolları Genel Müdürlüğü), DSİ (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü) ve benzeri kurumlarla çalışmalarını sürdürüyor. Yıllık yaklaşık olarak 2 milyon ton agrega üretimi gerçekleştiren firma, ilerleyen süreçte beton ve asfalt üretimi yapmak için de yatırım yapmayı planlıyor. 2018 yılının Mart ayında ocakta ikinci bir kırma eleme tesisinin kurulacağını ifade eden Kaya, “Şu anda hali hazırda Türkiye’nin sayılı üreticileri arasındayız ve bu kapasitemizi iki katına çıkartacağız. Yeni kırma eleme tesisimiz devreye girince yılda yaklaşık 4 milyon ton üretiyor olacağız. Tabii bu yatırımı yaparken bir diğer önemli hedefimiz de bölge halkımıza istihdam sağlamak” dedi.

Taş ocağı ihtiyaçlarına HMK 370 LC HD cevap veriyor

Maden işletmeciliğine başladıktan sonra özellikle makine konusunda farklı markalardan çeşitli tonajlarda iş makinesi almaya başladıklarını belirten Kaya, ilk aşamada doğru makine seçmekte zorlandıklarını belirtti. Zamanla elde ettikleri tecrübe doğrultusunda ihtiyaç duydukları makineleri tespit ettiklerini dile getiren Osman Kaya, “Bu süreçte Hidromek ile tanıştık ve HMK 370 LC HD model ekskavatörü 2012 yılında aldık” dedi. İlk makinenin performansından memnun kalan firma, 2014 tarihinde yine Hidromek’ten HMK 370 LC HD model ikinci bir ekskavatörü daha makine parkına kattı. Makinelerin çalışma performanslarından son derece memnun olduklarını belirten Kaya, “Zaten ilk makineden memnun kalmasaydık, iki yıl sonra yine Hidromek’i tercih etmezdik. Gördüğünüz gibi makineler son derece zorlu koşullarda ve aralıksız bir şekilde çalışıyor. Bizim için önemli olan makinenin sürekli bir şekilde çalışması, olabilecek arızaların da minimum seviyede kalması. Hidromek bize bunu sağlıyor” dedi. Bunların yanı sıra Hidromek’in yerli marka olmasının, tercihlerini olumlu yönde etkilediğini de hatırlatan Kaya, “Sonuçta makineler Ankara’da üretiliyor ve yerli sermaye. Bu da bizim gurur duyduğumuz bir konu ve elimizden gelen desteği vermek istiyoruz” dedi.

Haberin devamı Makina Market'in Kasım sayısında.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER