Ford Trucks inşaat pazarında liderliği hedefliyor

26 Ocak 2018 Cuma - 14:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Ford Trucks inşaat pazarında liderliği hedefliyor
Ford Trucks inşaat pazarında liderliği hedefliyor

2017 yılında uluslararası pazarlarda bir önceki yıla göre %50 büyüme yakalayan Ford Trucks, 18 Ocak 2018’de Hotel Les Ottomans Kuruçeşme’de basın toplantısı düzenledi. Ford Trucks’ın yeni Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, geçtiğimiz yılın verilerini basın mensuplarıyla paylaşarak önümüzdeki yıl için koydukları hedefleri detaylandırdı.

Ford Trucks, son 10 yılda yaptığı yeni ürün ve motor teknolojisi yatırımları, 4S tesis altyapı yatırımları, sunduğu hizmetleri ve müşteri beklentilerine yönelik ürün geliştirme gücü ile pazar payını 2 katına çıkardı. 2017 yılında yurt içindeki 4S tesis sayısını 30’a tamamlayan Ford Trucks, inşaat segmentinde %33, toplam pazarda ise %27,7 pazar payına ulaştı.

Ford Trucks yeni hedeflerine yeni yönetim ekibiyle devam ediyor

 

2018'e yeni organizasyon yapısı ile merhaba diyen Ford Trucks'ta, Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdüren Ahmet Kınay, Ocak ayı itibarıyla emekliye ayrıldı. Kınay'dan boşalan koltuğa Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü görevini yürüten Serhan Turfan atandı. Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörlüğü görevini ise Emrah Duman sürdürürken, daha önce Ford Trucks Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Burak Hoşgören, Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü’ne atandı. Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürü M. Armağan Hazar, Ford Trucks Çekya Ülke Müdürü olarak atanırken, yerine daha önce Ford Trucks Ürün ve İş Geliştirme Yöneticiliği görevini yapan Bahattin Topçu getirildi. Uzun yıllar Ford Otosan Ar-Ge departmanında görev alan Aysan Hoşver ise Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü olarak atandı.

“En büyük avantajımız yerli mühendislik gücümüz”

Ford Trucks’ın Türkiye ve uluslararası pazarlarda büyümesinde ve başarılarına her geçen yıl bir yenisinin eklenmesinde, yüzde yüz Türk mühendisliği ürünü olan Ecotorq motorun katkısının büyük olduğunu vurgulayan Serhan Turfan, “2016 yılında piyasaya sunduğumuz rekabetçi, sınıfında lider özelliklere sahip bir motor ailesi olan Ecotorq motor ailesi, müşterilerimiz tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Aynı zamanda Ecotorq motorlu kamyonlar Çinli JMC markası ile yaptığımız lisans anlaşması gereğince, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de yollara çıktı. Ford Otosan mühendislerin geliştirdiği Ecotorq motorlu bu kamyon ile, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan ‘Çin’de Yılın Kamyonu (Chinese Truck of The Year) Ödülü’nü almanın kıvancını yaşadık.” ifadelerini kullandı.

 

Ford, toplam 11.600 personele sahip ve bunlardan yaklaşık 2000’i Ford Trucks bünyesinde istihdam ediliyor. Bu yönüyle Ford Trucks, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TOBB tarafından düzenlenen “İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni”nde istihdamını en fazla artıran kurumlar arasına girerek ödüle layık görüldü.

 

“Krediler sektörün olmazsa olmazı”

Ford Trucks’ın 2014 yılından bu yana Türkiye Direktörlüğü görevini yürüten, 2018 itibarıyla Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Serhan Turfan, sektörde %65-70 oranında kredi kullanımının olduğuna dikkat çekerek kendilerinin de 36 aylık vadelerle düşük faizli kampanyalar yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Truck Market hakkında da bilgi veren Turfan: “Buradaki hedefimiz en azından %25 takasla ilerlemek; yani her yeni sattığımız ürünün ¼’ni takas olarak alabilmek. Aslında bu hedeften ziyade sektörün ihtiyaçlarından bir tanesi. Geçen sene 5000’nin üzerinde araç sattık. Rakamlar 1000’e yakın da aldığımızı gösteriyor. Demek ki %20’lerde bir oranımız var.” şeklinde konuştu.

2017 dijitalleşme yılı oldu

Ford Trucks 2017’de dijitalleşme alanında da yeni web sitesi, Asistanım ve Yolunuza Sağlık uygulamaları ve Ford Trucks Net ile önemli adımlar attı. Asistanım uygulaması ile müşterilerine ürün bilgisi, teklif ve ödeme planı sunma konusunda hızını arttıran Ford Trucks, ‘Yolunuza Sağlık’ uygulaması ile acil sağlık yardımı gerektiren durumlarda sunduğu hizmetlerle müşterilerine her yükte birlikte olma vaadini yerine getiriyor.

 

Araçların kendi sektörlerinde durmadan ya da en az duraksamayla çalışması gerektiğinin altı çizilerek, servis hizmetlerinde ‘yedek araç’ uygulamasının olup olmadığı sorusu üzerine Turfan: “Özellikle inşaat sektöründe böylesi bir ihtiyaç çok fazla karşımıza çıkıyor. Firmalarla koordineli bir şekilde servis hizmetimizi araçların bulunduğu yerlerde vermeye çalışıyoruz. Bir de tamamen bu iş için dizayn edilmiş bir servis kamyonumuz var. Bu kamyonla biz, 200 kilometre çapındaki bütün yerlere giderek servis hizmeti verebiliyoruz. Türkiye genelinde yaygın bir servis ağımız olmakla birlikte, bayilerimize ‘yerinde servis kamyonu’ tahsis ettik. İçerisinde her türlü cihaz var. Bazı noktalara yedek parça taşıyoruz çünkü bazı durumlarda hızlı yedek parça ulaştırmak oldukça önemli. Avantajlarımızdan biri de yerli üretici ile çalışmak. Böylece parçalara da çok hızlı bir şekilde ulaşıp ilgili yere iletebiliyoruz.” şeklinde cevap verdi.

 

“İnşaat Pazarında düşüş beklemiyoruz, yükselmeye devam edecek”

 

Genel Müdür Yardımcı Serhan Turfan, gündemdeki inşaat projelerine dikkat çekti. İnşaat sektöründe toplam 18.000’lik pazarın, mevcut ve gelecekteki projelerle hareketleneceğini öngördüklerini belirten Turfan, toplam miktarın da gelişmelerden olumlu etkileneceğini dile getirdi. Ford Trucks, bu yıl lojistik sektöründe de olumlu yönde bir hareketlilik bekliyor.

 

Pazarın ihtiyaçları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Turfan maliyetlerin altını çizerek satış sonrası sürecin öneminden bahsetti. Araçların kullanım süresinin ardından ikinci el pazarının oluşmasına değinen Serhan Turfan maliyetler ve diğer etkenlerle birlikte pazarda liderliğin korunabilmesi için bütün bu faktörlere teker teker eğildiklerini belirtti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER