Maden yasasını değiştirmek için harekete geçildi

21 Mayıs 2014 Çarşamba - 13:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Bakanlar Kurulu maden yasasını değiştirmek için harekete geçti.
Bakanlar Kurulu maden yasasını değiştirmek için harekete geçti.

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan facianın ardından Bakanlar Kurulu maden yasasını değiştirmek için harekete geçti.

Bigpara'nın haberine göre; Hükümet maden yasasında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Bakanlar Kurulu'nda madenlerle ilgili kabine üyelerine genel bilgi vereceğini ve yeni maden yasasının kurulun gündeminde olacağını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceği belirtilen tasarı, aslında Enerji Bakanlığı’nın daha önce Başbakanlığa gönderdiği bir düzenleme. Hazırlanan ilk tasarıda madenlerin denetimleriyle ilgili hükümler yoktu. Soma faciası sonrasında bu konuda ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi için düzenlemeye eklemeler yapılacağı öğrenildi.

Önergeler birleştirildi

Meclis Genel Kurulu'nda maden faciasıyla ilgili iktidar ve muhalefetten komisyon kurulması için gelen 11 ayrı önerge birleştirildi. Öte yandan dün Meclis’te AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasını içeren önergelerinin Genel Kurul'daki görüşmesi sırasında benzerine az rastlanan bir gelişme yaşandı. CHP'nin taşeron işçiliğin kaldırılmasına yönelik kanun teklifinin görüşülmesi AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi. CHP Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar, önergenin kabul edilmesinin ardından kürsüye gelerek, milletvekillerine göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederek, Umarım bundan sonra taşeronlaşmanın önüne geçeriz dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER