Atatürk Havalimanı Haktaş'ın agregasıyla genişliyor

17 Kasım 2014 Pazartesi - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Atatürk Havalimanı Haktaş'ın agregasıyla genişliyor
Atatürk Havalimanı Haktaş'ın agregasıyla genişliyor

Marmaray, 3. köprü bağlantı yolları ve  2009 yılından beri de Atatürk Havalimanı'nın ek pistlerinin yapımına yoğun bir şekilde agrega temini yapan Cebeci bölgesinin en önemli firmalarından biri olan Haktaş Madencilik yoğun talebi karşılamak için Nisan ayında makine parkına dahil ettiği 4 adet Komatsu'dan sonra geçen ay 1 adet de PC600LC-8 paletli ekskavatör alımı yaptı.


Cebeci bölgesinde 20 yıldır agrega ve mıcır üretimi yapan Haktaş Madencilik'in işletme halindeki iki ocağında 20 milyon ton rezerv bulunmakta, bu da Şantiye Şefi İlhan Küçük'e göre 7 yıllık bir süreye tekabül

makhakpark
Firmanın üretim kapasitesi aylık 200 bin ton civarında.

ediyor. Ancak 20 milyonluk rezervin bitiminde var olan ruhsatıyla, aynı bölgede 100 milyon tonluk daha rezerv alanları olduğunu söyleyen Küçük, işletmeyle ilgili ayrıca şu bilgileri verdi: “Aylık 200 bin ton civarında üretim yapıyoruz. Bu bölgede yanyana iki ayrı ocağımız bulunmakta ve kendi ruhsatımızla çalışıyoruz.  Atatürk Havalimanının ek pist yapımına, 3. köprünün yol bağlantılarına ve piyasadaki çeşitli projelere agrega ve mıcır temin ediyoruz, daha önce de Marmaray projesinin en büyük tedarikçisi bizdik.  Daha önce Atatürk havalimanına 3 yıl boyunca malzeme vermiştik, 2. etaba başlayalı da 10 ay oldu. Ek pistlerin tamamına malzemeyi biz verdik. Günlük 10-15 ton malzeme yolluyoruz, son aldığımız projede 10 ayda yaklaşık 30 bin tondan fazla malzeme verdik. Bugüne kadar İstanbul'daki büyük projelerin hepsine malzeme temini yaptık. Şu an için daha çok yol projelerine malzeme verdiğimiz için betona agrega yetiştiremiyoruz. Şantiyemiz içinde 3 adet 110'luk ve bir adet 90'lık konkosörümüz mevcut. Ayrıca yakın dönemde bir asfalt plenti ve iki adet de beton santrali projemiz var ocak içinde kurmayı planladığımız, resmi işlemler tamamlandığında bu projeler işler hale gelecek. Bu projelerle birlikte 70-80 kişiyi daha istihdam edeceğiz, şu an ise 100'e yakın elemanımız bulunmakta”

Komatsu'yla yakıttan tasarruf

İstanbul'un Avrupa yakasının tüm altyapı ve inşaatlarına Cebeci taş ocaklarından malzeme gittiğini belirten Küçük, “Bu nedenle burası çok önemli bir bölge ancak yeterli gelmiyor zira çok fazla proje var, bu nedenle Anadolu yakasından da agrega temini yapılmaya başlandı ve ayrıca buradan çıkarılan agrega da son derece kalitelidir” dedi. 

makhakpark
Firmanın makine parkında 1 adet PC600, 2 adet 350 ekskavatör, 2 adet 470 ve 2 adet de 480 loderler bulunuyor.
kilanhaktas
 

Yakın dönemde artan ihtiyaçları daha hızlı karşılayabilmek için makine parklarına yeni Komatsu makineler eklediklerini ve yakın dönemde yeni alımlar yapacaklarını bilgisini veren Küçük, Temsa ile olan işbirliklerini şu sözlerle ifade etti: “6 adet Komatsu makinemiz var. 1 adet PC600, 2 adet 350 ekskavatör, 2 adet 470 ve 2 adet de 480 loderlerimiz var. 350 ve 470'leri bir ay önce aldık ve yeni projeler devreye girdikten sonra da 4 adet daha Komatsu almayı planlıyoruz. Komatsu kendini kanıtlamış bir marka. Makineler çok sağlam, kırılma, arıza yok, çok dayanıklı, yakıt konusunda oldukça cimri ve çevreye duyarlı, aynı zamanda çok seri. Bizim sektörde en büyük giderlerden biri yakıt, masrafımızın %50'sini geçiyor, aylık 100 bin litre civarında yakıt tüketimimiz var. 2005 model 480'imiz şu an 33 bin saati geçti ve motor, pompa revizyonuna ihtiyaç duymuyoruz hala ve bu sektörde 33 bin saatte başka bir makine olduğunu zannetmiyorum bu kadar sağlam olsun. Servis konusunda zaten bizim bir şey söylememize gerek yok onlar Komtrax verilerini takip edip kendileri kapımızı çalıyorlar ve gerekli bakım işlemlerini yapıyorlar. Komtrax'tan makinelerimizin düzenli bakımı yapılmış mı, yakıt tüketimi ne durumda, günde kaç saat söküye girmiş, kaç saat yürümüş, ne kadar boşta çalışmış, operatör makineyi ne oranda verimli kullanmış gibi bir sürü detaylı veriye ulaşabiliyoruz”

 

Ayrıntılar Makina Market dergisinin Ekim sayısında

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER