GREEN Chemicals A.Ş : Bir damla suyun olduğu her yerdeyiz

04 Aralık 2017 Pazartesi - 14:45
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

GREEN Chemicals A.Ş : Bir damla suyun olduğu her yerdeyiz
GREEN Chemicals A.Ş : Bir damla suyun olduğu her yerdeyiz

Kimya sektörünün önemli oyuncularından GREEN Chemicals® A.Ş , yüzde yüz yerli bir üretici olması ve sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek yeni ürün çalışmalarına ağırlık vermesi ile dikkat çekiyor. “Bir damla suyun olduğu her yerdeyiz” iddiası ile çalışmalarını sürdüren GREEN Chemicals® A.Ş, 35 ülkeye ihracat yapıyor. GREEN Chemicals® A.Ş'in ürünlerini ve gelecekteki projelerini GREEN Chemicals® A.Ş İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Can Ali Aydın ve GREEN Chemicals® A.Ş Ege Bölge Müdürü & Jeotermal Uzmanı Engin Helvacı ile konuştuk.

 

Kimya ve su şartlandırma sektörüne 25 yıl önce adım atan GREEN Chemicals® A.Ş, yüzde yüz yerli üretim yapıyor. 120 bin metrekare alana sahip fabrikasında çalışmalarını sürdüren GREEN Chemicals® A.Ş, aralarında Rusya ve İran'ın da olduğu 35 ülkeye ihracat yapıyor. Su şartlandırma, jeotermal, maden, metal yüzey işlem kimyasalları ve Ham petrolün yerin altında çıkartılıp yakıt olarak kullanılmaya kadar olan süreçteki tüm aşamalarla ilgili olarak kimyasal üreten GREEN Chemicals® A.Ş'nin Güney Amerika Sao Paulo'da da bir tesisi bulunuyor.

 

GREEN Chemicals® A.Ş olarak ana işlerinin su şartlandırma olduğunu ifade eden GREEN Chemicals® A.Ş İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Can Ali Aydın, "Suyun olduğu her alanda varız" dedi. Su şartlandırma kimyasallarının Türkiye'deki yerli üreticisi olduklarını belirten Aydın, suyun özellikle de buhar çevre sistemleri kısmı ile ilgili kireç ya da korozyon gibi maddelerin sistemlere zarar vermemesi adına kullanılması gereken şartlandırma kimyasallarının üretimini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

Kimyasallarını Kocaeli Çayırova TAYSAD OSB'de bulunan fabrikalarında ürettiklerini aktaran Aydın, "27 kişilik bir Ar-Ge ekibimiz var ve aynı zamanda Ar-Ge merkeziyiz. Ar-Ge'miz ile üretimimizle, satış ağımız ve bayilerimizle 35 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerin arasında Rusya,İran ile beraber Avrupa Ülkeleri var. İçinde bulunduğumuz 120 bin metrekare alanımızla üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında bide Güney Amerika Sao Paulo'da bir tesisimiz mevcut. Önümüzdeki senelerde Türkmenistan'da bir üretim tesisi açmayı planlıyoruz" şeklinde ifade etti.

 

 

Maden ürün paleti MINE-Treat®

GREEN Chemicals® A.Ş maden sektörü içinde çözümler sunan ürünlere sahip. MINE-Treat® ürün grubu ile müşterilerine çözümler sunan GREEN Chemicals® A.Ş, tüm madenlerde kullanılabilecek şartlandırma ve proses kimyasallar üretiyor. Maden sektörü için ürettikleri kimyasallar hakkında bilgi veren Aydın, "Aklınıza gelebilecek tüm madenlerde (altın, gümüş, bakır vs...) şartladırma kimyasalları ve proses kimyasalları sağlayabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse altın madenlerinde dağın kırılarak ya da patlatılmasının ardından cevherin toplanıp işletilmesi ve ürün haline getirilmesine kadar ki bütün işlemlerin tümü ile ilgili olarak bizim kimyasallarımız mevcut" dedi. Maden için kullanılan yollardaki toz sorunu içinde çözüm ürettiklerini belirten Aydın, "Toz tutucu ürünlerimiz, maden için kullanılan yollar ve stok alanlarında, tozun insanlara ve çevreye zarar vermemesi için toz, su ile bastırılır. Biz bu noktada suyun maliyetini ve tankerlerin kullandığı yakıtın maliyetini düşürmek için bir çözüm ürettik. Suyun toprağa daha iyi penetre olmasını sağlayan toz tutucu kimyasallarımız. mevcut. Bu kimyasal su ile karıştırılarak suyun toz tutma oranının artmasını sağlıyoruz" şeklinde belirtti.

 

Bu kimyasalın çevreye ve araçlara herhangi zarar vermediğinin altını çizen Aydın, "Bu ürünün çevreye ya da araçlara herhangi bir zararı bulunmuyor. Sadece tozun toprağa daha iyi nüfuz etmesini sağlıyor. Herhangi bir kayganlık ya da yapışkanlığa sebep olmuyor" dedi. GREEN Chemicals® A.Ş'ın ayrıca madende kullanılan sistemlerde kireç oluşumunu engelleyen kimyasalları da mevcut. Özellikle siyanürle altın çıkarma yönteminde ince olan boru hatlarında tıkanıklık olmaması gerektiğini belirten Aydın, "Bu çok önemli. Çünkü tıkanıklık nedeniyle siyanür miktarı azalacak ve buna bağlı olarak da üretim aksayacaktır. Biz bu hatları korumak için kimyasallar üretiyoruz. Flotasyonla cevher üretimi yapılan tesisler için flotasyon kimyasallarımız var. Köpük yapıcılar, köpük kesici ürünlerimiz mevcut" şeklinde ifade etti.

 

Maden sektörünün en önemli problemlerinden birisi olan atık su sorunu içinde ürünlerinin olduğunu belirten Aydın, "Suyun değeri ve önemi her geçen gün arttığı için daha az su tüketimi ve atık suyumuzu geri kazanma üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Atık suyu arıtmak için kimyasallarımız var. Arıtma için fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma şeklinde kademeli olarak bir yol izleniyor. Biz fiziksel arıtma kısmında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Projeler geliştiriyoruz. Kimyasal arıtma kısmında ise çöktürücü kimyasal ürünlerimiz mevcut. Bu kimyasallar sayesinde suyun içindeki atık maddeleri arıtıp daha saf hale getirebiliyoruz" dedi.

Röportajın tamamını Maden ve Ocak Teknolojileri dergimizin Kasım-Aralık sayısında bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER