Gayret Makina: "Ürettiğimiz makineler en önemli referansımız”

21 Aralık 2017 Perşembe - 17:30
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Gayret Makina: "Ürettiğimiz makineler en önemli referansımız”
Gayret Makina: "Ürettiğimiz makineler en önemli referansımız”

Türkiye'nin taş kırma, eleme, yıkama tesisleri konusunda önde gelen oyuncularından birisi olan Gayret Makina, 1998 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteriyor. Ankara'nın Ostim ilçesinde yer alan 10 bin metre kare alana kurulmuş fabrikası ile 20 ülkeye ihracat yapan Gayret Makina'yı, Gayret Makina Fabrika Müdürü Semih Gayret ile konuştuk.

 

Türkiye'nin taş kırma, eleme ve yıkama tesisleri konusundaki en önemli firmalarından birisi olan Gayret Makina 1998 yılından bu yanadır faaliyet gösteriyor. Özellikle yatay titreşimli makinaları ile ön plana çıkan firma, yılda ortalama 20 ile 22 arasında tesis üretimi yapıyor. Cezayir, Fas, Tunus, Etiyopya, Nijer Cumhuriyeti, Nijerya, Libya,

Moldova, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Umman, Katar başta olmak üzere 20 ülkeye ihracat yapan Gayret Makina, 2018 yılında fabrika alanını 22 bin metre kare alana çıkarmayı hedefliyor.

 

Anahtar teslim mobil ve sabit tesisler

 

Gayret Makina'nın 1995 yılında konkasör üretimi ve yedek parça olarak sektöre girdiğini belirten Gayret Makina Fabrika Müdürü Semih Gayret, “ Firmamız, Hikmet Gayret tarafından kurulmuş bir aile şirketidir. Şu anda 150 – 160 çalışanımız ile alt yapı, üst yapı ve maden sektöründe bulunan firmalara hizmet vermektedir” dedi. Anahtar teslim mobil ve sabit tesisler ürettiklerini belirten Gayret, “Ürünlerimiz Kırma Eleme ve Yıkama Tesisleri ile ilgili başlıca Çeneli Kırıcılar, Darbeli Kırıcılar, Titreşimli Yatay ve Dereceli Elekler, Bant konveyörler, Yıkama Tesisleri, Stok Bunkerleri gibi ürünlerdir. Bu ürünler Mobil veya Sabit olarak kurulumları gerçekleşmektedir. Gayret Makina anahtar teslimi kırma eleme tesisleri ve yıkama eleme tesisleri satışı yapıyor” şeklinde konuştu. 2015 yılında Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak üretimine geçtikleri Yatay titreşimli eleklerinin yoğun talep gördüğünü ifade eden Gayret, bu yoğun ilginin en önemli sebebinin eleğin malzeme karıştırmayı tamamen ortadan kaldırması olarak gösterdi.

 

20 ülkeye ihracat

Gayret Makina'nın Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Semih Gayret, "Üretmiş olduğumuz makineler bizim en büyük referansımız ve reklamımızdır” ifadelerini kullandı. 10 bin metre kare alanda yılda yaklaşık 20-22 tesis ürettiklerini belirten Gayret, 2018 yılı itibari ile fabrika alanını genişleterek yıllık üretim rakamını 30-35 tesise çıkarmayı hedeflendiklerini belirtti. Yıllık cirolarında ihracatın önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Gayret, “ Gayret Makina'nın son 10 yıllık ortalama satışına bakarsak ciromuzun yüzde 50'sinin ihracattan geldiğini görebiliriz. Önemli ihracat pazarımız Kuzey Afrika başta olmak üzere daha sonra Balkan ülkeleri diyebiliriz. İhracat yaptığımız ülkeler Cezayir, Fas, Tunus, Etiyopya, Nijer Cumhuriyeti, Nijerya, Libya, Moldova, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Umman, Katar, gibi ülkelerdir” dedi. Müşterilerinden aldıkları siparişleri zamanında teslim etmeye çok özen gösterdiklerini ifade eden Gayret, “Bizi rakip firmalardan ayıran özellikler makinelerimizin kalitesi, satış sonrası hizmetler ve taaddütleri zamanında yerine getirmek diyebiliriz. Her sektörde büyümek tek başına olmaz. Önemli olan ekip çalışmasıdır. Biz projecisinden tutunda kaynakçı arkadaşlarımıza kadar bir ekibiz, aileyiz. Bu da Gayret Makina'yı başarıya ulaştıran en önemli sebeplerden bir tanesidir” şeklinde belirtti.

 

Kalifiye eleman sorunu

Madencilik sektörünün önemli sorunlarından birisi olan kalifiye elaman sıkıntısına dikkat çeken Gayret, “Kalifiye eleman bulmak gerçekten çok zor. Bizim sektörümüzde ağır sanayi tipine girdiğinden dolayı bu konuda sıkıntılar yaşamaktayız. Ülkemiz meslek yeterlilik okulları ile bu sorunun önüne geçmeye çalışmakta, ilerleyen dönemlerde bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum” dedi. Türkiye'nin ciddi bir maden potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Gayret, “Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde zengin maden yatakları bulunmaktadır. Sadece son 3 – 4 yıldır ülkemizde yeni maden veya ocak için başvuran müşterilerimiz süreçlerin çok uzadığından dolayı şikâyetçi. Bunun da altında bir çok sebep olabilir ama ne olursa olsun ülkemiz ürettikçe büyüyecektir” ifadelerini kullandı. Son yıllarda ulaşıma yapılan yatırımlardan hem bir vatandaş olarak hem de sektörlerine olan ihtiyacın artması doğrultusunda memnun olduklarını belirten Gayret, “Ülkemizde yapılan yollar, köprüler, inşaatlar bizleri aslında büyüttü. Çünkü bütün yol ve köprü projelerinde mıcır dediğimiz ham madde kullanılıyor. Mıcır üretmek için ise konkasör makinesi olması lazım. Ülkemiz çalıştıkça bizler de çalışıyoruz. Aslında bu konuştuklarımız birbirine bağlı konular. Gayret Makina bugün iyi bir konumdadır ve daha da büyük hedeflerimiz vardır” dedi.

 

“Kendi rekorumuzu kırdık”

Geçtiğimiz yıl ile ilgili değerlendirmede bulunan Semih Gayret, “Bu yıl Gayret Makina satışlar konusunda kendi rekorunu kırmıştır. Fabrikamız tüm yıl durmadan üretim gerçekleştirdi” şeklinde ifade etti. 2018 yılının 2017'den daha yoğun geçeceğini öngördüklerini belirten Gayret, “ Gayret Makina olarak çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. İhracat rakamlarımızda önümüzdeki yıl içinde arttırmayı planlıyoruz. Ayrıca fabrika alanımızı da genişleterek üretim miktarımızı arttıracağız” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER