Büyük işler için büyük kamyonlar lazım

22 Aralık 2017 Cuma - 10:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Büyük işler için büyük kamyonlar lazım
Büyük işler için büyük kamyonlar lazım

Türkiye’nin en büyük kömür işletmelerinden biri olan Demir Export Kangal Kömür İşletmesi, Temsa İş Makinaları'ndan 8 adet Komatsu 785-7 model kaya kamyonunu teslim aldı. 1989 yılından bu yana Komatsu markası ile çalıştıklarını ifade eden Demir Export Kangal Kömür İşletmesi Müdürü İzmen Koç, "Komatsu Kamyonlar’dan son derece memnunuz ve Temsa İş Makinaları ile gelecekte de çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

 

Sektöre 1957 yılında adım atan Demir Export, 1989'dan beridir Kangal Kömür sahasının işletmesini gerçekleştiriyor. Mülkiyesi Türkiye Kömür İşletmelerine ait olan Kangal Kömür sahası, daha sonra Elektrik Üretim A.Ş. devredildi. Elektrik Üretim A.Ş. tarafından ihale usulü ile işletmesini alan Demir Export, 1989 yılından itibaren kömür sahasında üretime başladı. Elektrik Üretim A.Ş 2013 yılında Termik Santralı ile beraber kömür işletmesinin mülkiyetini Konya Şeker'e devretmesinin ardından da Konya Şeker ile yeni bir anlaşma imzalayan Demir Export, 1989 yılından bu yana sahada kömür üretiyor. Yılda yaklaşık 7.2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştiren Demir Export, Türkiye'nin en büyük kömür işletmeleri arasında yer alıyor.

Ocağın günlük işleyişi hakkında bilgi veren Kangal Kömür İşletmesi Mekanik Müdür Yardımcısı Yıldırım Yılmaz, "İki damar kömürümüz var. Üstteki örtüyü yükleyicilerimiz ile kamyonlara yükleyerek ilk damar kömüre kadar ulaşıyoruz. İkinci damar kömür için dragline kullanıyoruz. Dragline 'ara kesme' dediğimiz aradaki kil örtüyü alarak alttaki ikinci damar kömüre ulaşıyor ve onu kazarak yukarı çıkartıyor. Günlük işleyişimiz ilk olarak operatörlerin günlük makine kontrolünden başlıyoruz. Üç vardiya şeklinde 24 saat çalışan bir işletme burası" dedi. Yıllık üretim miktarı hedeflerine ulaşmak için makine parkına çok önem verdiklerini belirten Yılmaz, "Makine revizyonlarımızı üreticilerinin tavsiye ettikleri saatlere uygun belirlemeye özen gösteriyoruz. Biz makine üreticisinin tavsiyelerine kendi tecrübemizi de katarak makinelerden maksimum verim almayı hedefliyoruz" şeklinde belirtti.

 

“En önemlisi yakıt tasarrufu ve bakım masrafları”

İş makinesi alırken öncelikli olarak yakıt tasarrufu ve tamir bakım masrafları dikkate aldıklarını belirten Kangal Kömür İşletmesi Müdür İzmen Koç, "Makine parkımızda farklı makineler mevcut. Satın alma maliyetinden ziyade, öncelik verdiğimiz konu, yakıt sarfiyatı ve tamir bakım masrafları. Bu kalemlere çok dikkat ediyoruz. Burası büyük bir ocak, büyük bir işletme. Ocak Sahasında küçük kapasiteli kamyonların çalışması mümkün değil. Bizim yıllık hedeflediğimiz üretim rakamımız olan 7.2 milyon ton seviyesine ulaşabilmemiz için büyük hacimli kamyonlara ve makinelere ihtiyacımız var" dedi. Konya Şeker ile yeni sözleşme imzaladıktan sonra makine parkını büyütme kararı aldıklarını belirten Koç, "Bizim 1989 yılından bu yıla kadar çalışan Komatsu 785-1 model kamyonlarımız var. Bunlar artık ekonomik ömrünü tamamladı ve hem iş güvenliği açısından hem de yakıt sarfiyatları ve tamir bakım masraflarını göz önüne alarak artık çalışmamaları gerektiğine kanaat getirdik. Bu yüzden yeni kamyonlar almaya karar verdik. Yeni kamyon arayışında bizim için en önemli olan yakıt ve tamir bakım masraflarının az olmasıydı. Çünkü bu maliyeti ne kadar azaltırsak karlılık oranımız şüphesiz bir o kadar artacaktır" şeklinde konuştu.

 

Distribütör farkı önemli

Kaya Kamyonu almaya karar vermelerinin ardından piyasadaki markaları araştırmaya başladıklarını belirten Demir Export Dizel Bölüm Yöneticisi Halil Uçarcı, "Makine alırken dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan birisi de distribütörü. Bunun yanında yedek parça bulunabilirliği, piyasada yaygın bir marka olması, makinenin kapasitesi, servis ağı ne kadar yaygın gibi özelliklerine bakıyoruz. Bu markaları daha önceden kullanan firmalar memnun mu gibi bir çok noktada araştırmalar yapıyoruz" dedi Makinenin teknik özelliklerinde ise fren sisteminin tercihlerinde öncelik olduğunu belirten Uçarcı, "Makinenin teknik özellikleri olarak bizim için en önemlisi fren sistemi. Fren sisteminde istediğimiz özellikte olmayan makineleri diğer özellikleri uygun olsa bile tercih etmiyoruz. Çünkü bu kamyonlar büyük makineler. Biz sahada sürekli olarak bu makinelerin arasında oluyoruz. Güvenlik bizim için en önemli konudur. Bunların ardından yakıt tüketimi, kapasitesi gibi özelliklerine bakıyoruz tabii ki. Tüm bunların ardından makinenin maliyetine bakıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Röportajın devamını Maden ve Ocak Dergimizin Kasım-Aralık sayısında bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER