Madenciler Dünya Madenciler Günü'nde Bursa'da buluştu

09 Aralık 2014 Salı - 11:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

İMİB, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Bursa'da maden işçileri ve mühendisleriyle buluştu. Art arda yaşanan maden kazalarından dolayı etkinliğe bir dakikalık saygı duruşuyla başlandı. Etkinlik Bursa ilindeki firmaların yanı sıra Bursa'daki üst düzey yöneticiler ve sektör kuruluşlarının temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Kazalarda yaşamını yitiren maden mekçileri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Açılışta bir konuşma yapan İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, art arda gelen kazalardan dolayı buruk bir gün geçirdiklerine değinerek, “Kazalar sadece bizde olmuyor. Kazaları gerçekten önlemek istiyorsak, bu işi bilenlerle işbirliği yapmalıyız. Özeleştiri mekanizmasını kendimiz için de çalıştırmalı, patronlar devletle bir araya gelip sorunu birlikte çözmelidir. Mühendis arkadaşımız mezun oluyor, ünvanı, diploması var ama sektör hakkında bilgisi yok. Siz o pırıl pırıl çocuğu tüm deneyimsizliğiyle yetkili olarak atarsanız, sonuçlarına da katlanırsınız. Yeni çıkacak yasa taslağında ‘bu işi bırakırım’ dedirtebilecek tedbirler geliyor. Doğrudur, kanayan yarayı durdurmak için her türlü önlem alınmalı. Ama, bu işi meslek olarak yapan birçok dostumuzu da 5 yıl sonra burada olmamasına yol açacak zorlamalar da dayatılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Kazalar eğitimle azalır

Maden kazalarına karşı tedbir alınabileceğini, ama bu meselenin para veya ceza ile çözülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Kahyaoğlu, “Öyle olsaydı trafik kazalarının önüne geçilebilirdi. İnsanların ehil, emniyetli ve eğitimli olması gerekiyor. Bunun için çalışanlarından yöneticilerine kadar herkesin sürekli bilgi ve beceri konusunda eğitilmesi gerekiyor. Çalışanlar ve mühendisler eğitimsiz ise kazaların önüne geçilemez. Özel sektörün ve devletin ortaklaşa oluşturacağı komiteyle eğitimler verilip, ciddi kararlar alınmalıdır. Konuya hakim olmadan, madencilik hakkında ahkam keserek tedbir almak mümkün değil” diye konuştu.

 

Haberin devamını dergimizin gelecek sayısında okuyabilirsiniz...