Hidromek ile yakıt ekonomisi

16 Mart 2015 Pazartesi - 17:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Teknik Departman Müdürü Maden Mühendisi Abdurrahman Yurdakul

Burdur'da mermer üretimi gerçekleştiren CGM Doğaltaş Madencilik, 2015 yılında toplamda 100 bin ton blok ihracatı gerçekleştirmeyi planlıyor. Firma, 2014 yılının ortalarında makine parkına kattığı üç adet Hidromek HMK 370 LC HD ekskavatörü ile zorlu şartlarda çalışmasına rağmen yakıt avantajı sağlıyor.

Mermer sektöründe faaliyetlerine 2011 yılında başlamış olan CGM Doğaltaş Madencilik firması, Türkiye'nin birkaç noktasında mermer üretim faaliyetlerini sürdürüyor. CGM’nin tam açılımı olan China Global Mining, 2011’de, Çin’deki Marmocer’in ana ortağı ve temsilcisi olan Jiaqiang Yang tarafından kurulmuş, şu anda Mersin, Elmalı, Burdur ve Sivas bölgelerinde olmak üzere aktif olarak altı farklı ocakta faaliyetlerine devam ediyor. Firmada Teknik Departman Müdürü olarak görev yapan Maden Mühendisi Abdurrahman Yurdakul, 2015 yılı için hedefledikleri blok satışının 100 bin ton olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Çin hükümetinin kredilendirme ve ticari faaliyetlerle ilgili aldığı kararların, Türkiye mermer sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirten Yurdakul, "Türkiye'de mermerciliğin gelişmesine en büyük katkı Çin'den gelmişti ve hala en çok blok alımını onlar yapıyor. Ancak iki yıldır alımlarda azalmalar yaşanmaya başladı. Bu da bütün mermercileri olumsuz yönde etkiledi" dedi.

Hidromek'ler zorlu çalışma alanında

Firma, 2014 yılında makine parkına kattığı Hidromek iş makineleri ile yakıtta tasarruf sağlıyor

 

Çıkarttıkları mermer bloklarının tamamının Çin'e gönderildiğini dile getiren Yurdakul, ocakta oldukça zorlu bir çalışma alanında faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi. Hidromek ile ilk olarak 2014 yılının ortalarında çalışmaya başladıklarını hatırlatan Yurdakul, öncelikle HMK 370 LC HD paletli ekskavatör ile demo yaparak yakıt testi yaptıklarını, sonucunda ise özellikle yakıt tüketimi ve performans konusunda Hidromek'ten son derece memnun kaldıklarını söyledi. Hidromek'in kullandıkları diğer muadil makinelerden daha az yakıt tükettiğini belirten Yurdakul, "Hidromek'leri, ekskavatörlerle ocakta yaptığımız standart çalışmalarımızda kullanıyoruz ve makineler çoğunlukla kırıcı ataşmanı ile kırım yapıyor. Yeri geldiğinde kova ataşmanı ile hafriyat da yapıyor. Ayrıca ripper ataşmanımız da var ve ihtiyacımız olduğunda onu da kullanıyoruz. Performans olarak da tükettiği yakıta göre son derece başarılı" dedi. Ocak kapasitesinin artması ile ileride daha yüksek tonajlı bir ekskavatör alımının da gündemde olduğunu dile getiren Yurdakul, Hidromek'in yeni modeli olan HMK 490 LC HD’nin de makine parkına eklenmesi ile ilgili plan yaptıklarını hatırlattı.

Haberin devamı Makina Market dergisinin Mart sayısında.